Mechanizmy obronne – cz. III

Zapraszam na kolejną część opisu mechanizmów obronnych, jakie stosuje nasza psychika do obrony przed rzeczywistością wewnętrzną i/lub zewnętrzną. Pierwotny mechanizm obronny: IDEALIZACJA.Kolejnym etapem po okresie fantazji o omnipotencji własnej dziecka jest etap idealizacji opiekuna – fantazji o omnipotencji mamy czy taty. Któż z rodziców nie doświadczył sytuacji, w której jego 1,5-roczne czy 2,5-letnie dziecko może …

Mechanizmy obronne – cz. II

Zanim przejdę do opisywania kilku mechanizmów obronnych, jakie stosuje nasza psychika do obrony przed rzeczywistością (wewnętrzną i zewnętrzną), chcę powiedzieć bardzo ważną rzecz:mechanizmy obronne powołane zostały do BRONIENIA – kiedyś, gdy byliśmy niemowlętami, a potem dziećmi,i jeszcze nie byliśmy w stanie rozumieć tego co się z nami dzieje i przeżywać tak silnych napięć wewnętrznych, i …

Mechanizmy obronne – cz. I

Ważnym elementem zdrowia psychicznego jest umiejętność tolerowania ambiwalencji, czyli przeżywania dwojakich, często przeciwstawnych uczuć wobec drugiej osoby czy sytuacji. Przykładem może być ciekawość nowych doświadczeń przy jednoczesnym odczuwaniu lęku przed nieznanym. Albo złość na osobę kochaną – gdy jestem zła ale jednocześnie nie zapominam, że kocham. Innym przykładem ambiwalencji jest również tolerowanie w sobie niewiedzy, …

Gdy wychowujemy wzbudzając lęk

„Kiedy zmuszamy dzieci do podporządkowania się naszej woli, sprawiając, że czują się bezsilne, często narasta w nich złość. To, jak się dalej przejawia, zależy od osobowości dziecka i konkretnej sytuacji. Czasami kończy się bitwami z matką lub ojcem. Jednak, jak pisze Nancy Samalin:”Nawet kiedy zwyciężamy w walce z dziećmi, jest to nasza przegrana. Kiedy posługując …

Gwałtowność rodzicielskiej złości

„”Miłości można odmawiać dziecku na wiele sposobów i z mniejszym lub większym natężeniem. Czasami w reakcji na niewłaściwe zachowanie rodzice stają się chłodniejsi w swoich uczuciach, nawet nie w pełni zdając sobie z tego sprawę. Czasami jednak deklarują wprost: „Nie kocham Cię, kiedy postępujesz w ten sposób” albo „Kiedy robisz takie rzeczy wolę nie być …

Wychowanie warunkowe i bez

WYCHOWANIE WARUNKOWE– Koncentracja na zachowaniu dziecka– Pogląd na naturę ludzką: negatywny– Pogląd na miłość rodzicielską: to przywilej, na który dziecko musi zasłużyć– Strategie: praca nad dzieckiem, kierowanie nim poprzez kary i nagrody WYCHOWANIE BEZWARUNKOWE:– Postrzeganie dziecka jako zintegrowanej całości: fizyczności i psychiki, uczuć, myśli i racji działania;– Pogląd na naturę ludzką: pozytywny lub wyważony– Pogląd …

Granice w rodzinie

Aby móc dobrze funkcjonować w rodzinie, czuć się w niej bezpiecznie i móc się dobrze rozwijać potrzebne są jasne, czytelne ale również elastyczne granice pomiędzy jej członkami. Granice te dotyczą każdego z członków rodziny, a także różnych pokoleń i tzw. podsystemów. W rodzinie możemy mieć podsystem dziadków, podsystem rodziców i podsystem dzieci. Granice poszczególnych podsystemów powinny …

8 faz życia rodziny wg Evelyn Duvall

Rodzina zmienia się w czasie. Rodzina jako całość, jej poszczególne podsystemy i każdy z jej członków z osobna. „Panta rhei” – wszystko płynie. Innymi ludźmi jesteśmy, gdy zaczynamy być w związku, innymi, gdy rodzą się dzieci. Innymi rodzicami jesteśmy dla pierwszego dziecka, innymi dla drugiego i jeszcze innymi dla kolejnych dzieci. Wraz z upływem czasu …