Wsparcie okołoporodowe

Pojawienie się dziecka w życiu kobiety i mężczyzny to wydarzenie zmieniające wiele w ich świecie. Przede wszystkim zmiana dokonuje się w ciele kobiety – okres ciąży rozpoczyna jedną wielką i dynamiczną transformację. Zmienia się również relacja pary – podstawowa relacja bycia dla siebie partnerami poszerza się o nową funkcję bycia rodzicami, bardziej lub mniej robiącymi przestrzeń dla nowego, małego człowieka obok siebie. Ta przestrzeń dotyczy fizyczności (np. mieszkanie, łóżeczko, szafa na nowe ubranka) ale przede wszystkim psychiki i emocji. Kobieta i mężczyzna powoli, w różnym tempie, oswajają się z nową rolą – mamy i taty. To bardzo dynamiczny okres w życiu, w którym zmiany następują bardzo szybko, szczególnie po urodzeniu się dziecka. Często trzeba wówczas zmieniać rytm życia i strategie dbania o siebie, uczyć się wielu nowych umiejętności. To również trudny czas pod względem zaspakajania potrzeb – zagubienie czy frustracja może pojawiać się ze względu na chroniczne zmęczenie oraz konieczność dzielenia troski i uwagi na więcej osób.

Ta transformacja może nieść ze sobą trudności emocjonalne i psychiczne zarówno dla kobiety jak i dla mężczyzny. Trudności mogą pojawić się na każdym etapie: podczas starania się o dziecko oraz w ewentualnych trudnościach w zajściu w ciąże, w samej ciąży,
w doświadczeniu poronienia, podczas porodu a także już po urodzeniu dziecka. Spośród różnych trudności tego okresu najbardziej dojmującą jest depresja poporodowa, która może pojawić się nawet do roku po urodzeniu dziecka. Na depresję poporodową chorują również ojcowie, szczególnie Ci, których partnerki również doświadczają depresji.

Ze względu na swoją pierwotną, biologiczną dynamikę, kryzys w czasie ciąży, porodu i w okresie po porodzie jest też ogromną szansą na uporządkowanie i przeorganizowanie swojego życia psychicznego. Jeśli w tym czasie ma Pani/ Pan trudności natury emocjonalnej
i psychicznej: podwyższony poziom lęku, zaburzenia snu, zaburzenia łaknienia, dolegliwości psychosomatyczne, drażliwość, apatię, smutek lub wysoki poziom złości – zapraszam do skorzystania z konsultacji. Jeśli wraz z ciążą i pojawieniem się dziecka doświadczają Państwo w/w objawów utrzymujących się ponad 2 tygodnie – proszę zrobić pierwszy, przesiewowy test opublikowany poniżej. Jeżeli wynik testu wskaże na depresję dobrze będzie zgłosić się do lekarza psychiatry i/lub psychoterapeuty. Nieleczona depresja może się pogłębić i zdecydowanie źle wpłynie na własne samopoczucie oraz na relację z dzieckiem. Depresja w przeważającej ilości przypadków jest do wyleczenia. Bardzo polecam nie czekać.

Zapraszam do wykonania samodzielnie testów na depresję dostępnych poniżej: